Technika mieszana w malarstwie Młodej Sztuki

Technika mieszana w malarstwie


Techniki mieszane.

Co to technika mieszana w malarstwie?

Obraz to dzieło plastyczne wykonane za pomocą farb, tuszu, czy pasteli. W zależności od używanego produktu i sposobie jego nakłądania mówimy o różnych technikach w malarstwie. Od dawna jednak istnieją również techniki mieszane łączące w sobie różne media malarskie i rysunkowe. Czasami to farby akwarelowe i pastele, gwasz i tusz, czy olej i akryl. Takie mieszanie daje ogrom możliwości przy tworzeniu pracy i nie narzuca wybierania jednego określonego sposobu przy jej tworzeniu.

Jakie są zalety techniki mieszanej?

Największą zaletą techniki mieszanej jest swoboda z jaką autor pracy może tworzyć. Łączenie wybranych przez siebie sposobów według własnych upodobań owocuje bardzo ciekawymi i niekonwencjonalnymi dziełami. Jedynym ograniczeniem jest umysł autora, nie ma narzuconych żadnych ram dla takiej pracy. Sztuka współczesna cechuje się dużą swobodą, a techniki mieszane pozwalają z niej korzystać w największym stopniu. Można wykazać się kreatywnością i przełamywać schematy. Dodatkową zaletą tego typu prac jest łatwiejszy i przyjemniejszy proces tworzenia oraz lepsze efekty, przy umiejętnym doborze technik, tak by te się wzajemnie uzupełniały. Techniki mieszane zyskują coraz większą popularność i pozwalają na dowolne przekazywanie swoich myśli i emocji na obraz. Niekiedy stylistyka pracy wraz z łączeniem wybranych technik stają się cechą charakterystyczną dla danego artysty i pozwala na wyróżnienie i zapamiętanie jego prac.

Przykłady zastosowań technik mieszanych.

Jedną z ciekawszych technik mieszanych jest malowanie i drapanie. Nie chodzi tu bowiem o rodzaj użytej farby, a sposób jej nakładania. Polega to na nałożeniu warstwy farby na pomalowane wcześniej podobrazie. Na pracę nakładamy kartkę lub bezpośrednio na niej, rysujemy drapiąc ostrym narzędziem, by odsłonić pierwszą warstwę obrazu. Można zdrapywać wierzchnią warstwę również bardziej niekonwencjonalnymi sposobami, np. przy użyciu papieru ściernego. Kolejną wartą uwagi techniką mieszaną jest łączenie farb i pasteli. Nakładając najpierw pastele olejne, a na to farby wodne, tłusta powierzchnia pasteli nie pokrywa się farbami i powstaje ciekawy efekt zróżnicowania powierzchni oraz zwiększenie obrysu. Jedną z popularniejszych technik mieszanych jest kolaż. Polega na zestawieniu ze sobą materiałów różniących się wielkością, kształtem, tworzywem, czy kolorem. Często jest to łączone z tradycyjnym malarstwem.

Co mamy do zaoferowania?

Zachęcamy do zapoznania się z różnorodnymi dziełami, polskich jak i zagranicznych artystów, które mogą stanowić wspaniałą dekorację, niebanalny pomysł na prezent czy dobrą inwestycję. Mamy szeroki wachlarz obrazów wykonanych różnymi technikami, w rozmaitych stylach, kolorach, formatach o zróżnicowanej tematyce. Prace w technice mieszanej zyskują na popularności i mogą stanowić niebanalny dodatek do wnętrza. Są tworzone z pasją i sercem, a kreatywność autorów tych prac nie zna granic. Stawiamy na oryginalność i nieszablonowość. U nas każdy może wybrać coś dla siebie.

Produkt dodany do ulubionych