biżuteria damska made in poland.

Biżuteria


Biżuteria.

Skąd wywodzi się biżuteria?

Biżuteria to przedmiot jubilerski, złotniczy, który ma charakter ozdobny, zazwyczaj z metali i kamieni szlachetnych, ale nie tylko. W dzisiejszych czasach jest niemal nieodłącznym elementem każdej kobiety, a niekiedy również dzieci i mężczyzn. Na rynku istnieje bardzo szeroki wachlarz produktów z tej kategorii. Chęć ozdabiania ciała i zapotrzebowanie na biżuterię pojawiło się już tysiące lat temu. Początkowo była noszona jedynie przez mężczyzn, by z czasem stać się symbolem kobiecości. Były to ozdoby wykonane z kamyków, kości, zębów i muszelek. Najstarszą zachowaną biżuterią jest liczący ponad 100 tys. lat naszyjnik z muszli ślimaka nassariusa. Biżuteria była oznaką prestiżu, władzy, zamożności i przynależności. Dzisiaj jest łatwo dostępna, z różnorodnych materiałów i o rozmaitym wyglądzie.

Historia biżuterii.

Biżuteria liczy tysiące lat. Na początku była zarezerwowana dla mężczyzn, ale z czasem stała się o wiele popularniejsza wśród kobiet. Jej zadaniem była ochrona przed złymi mocami oraz informacja o pochodzeniu i statusie. Mimo zmiany materiałów i form, przetrwała do dzisiejszych czasów i stanowi niemal nieodłączny element wizerunku. Może podkreślać władzę, wyrażać styl, zasłaniać niedoskonałości lub mieć charakter religijny. Można podzielić ją na użytkową, religijną oraz dekoracyjną. Pierwotnie biżuteria była wykonywana z kości, zębów, muszelek i kamyków. Wynalezienie narzędzi do obróbki przyczyniło się do wytwarzania ozdób, nie tylko z organicznych materiałów, ale również z metali, np. żelazo, miedź, czy srebro. Pozwoliło to na tworzenie coraz bardziej skomplikowanych kształtów. W 2000 r. p.n.e. Egipcjanie zapoczątkowali robienie bogato zdobionych bransolet i naszyjników ze złota oraz z drogocennych kamieni. Bardzo popularne były wówczas amulety, które miały za zadanie ochronę przed złem. W Egipcie na rękach i nogach noszono bransolety, a na szyi szerokie obroże i kolorowe kolie. Jednym z najstarszych naszyjników z czasów starożytnych, jest choker królowej Pu-Abi, znaleziony w grobowcu sumeryjskiej królowej. W starożytnej Grecji kapłanki w świątyniach nosiły srebrne ozdoby, ponieważ wierzono, że pomaga to w kontakcie z zaświatem. Grecy jako pierwsi stworzyli otwarte bransolety, których końce ozdobione motywami roślinnymi bądź zwierzęcymi jedynie się stykały. Fenicjanie przyczynili się do produkcji biżuterii filigranowej i granulowanej. Filigran jest techniką, która polega na skręcaniu drobnych drucików, lutowaniu ich, a następnie rozklepywaniu, by uzyskać ażurowy wzór o ząbkowanych krawędziach. Granulowanie natomiast to przyklejanie maleńkich złotych kuleczek do ozdoby, by uzyskać dwuwymiarowy wzór. W rzymskich czasach zaczęto tworzyć w dużej mierze ze szmaragdów. Na popularności zyskały również pierścionki, których ilość oraz materiał wykonania mówił o statusie społecznym właściciela. Wiek XVI dał rozkwit biżuterii, dzięki pojawieniu się wzorników, czyli katalogów zawierających rysunki najpopularniejszych modeli. Sprawiło to, że w miejscach oddalonych od siebie o wiele kilometrów można było znaleźć niemal takie same ozdoby.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?

Zachęcamy do zapoznania się z naszą różnorodną ofertą polskich jak i zagranicznych projektantów i artystów. Starannie selekcjonujemy produkty, tak by były jak najlepszej jakości. Dostępne u nas ozdoby cechują się starannym wykonaniem i są stworzone z najlepszych materiałów. Dysponujemy w większości modną, kolorową, charakterną biżuterią, która może nadawać pewności siebie i odzwierciedlać ciekawą osobowość. Mamy również biżuterię w nieco delikatniejszym wydaniu, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Stawiamy na oryginalne, nieszablonowe produkty, które zachwycają i dodają kobiecości.

Produkt dodany do ulubionych