Bartłomiej Kaczmarek

Bartłomiej Kaczmarek


Bartłomiej Kaczmarek jest rzeźbiarzem. Tworzy precyzyjnie wykonane łyżki i biżuterię z drewna. Pracuje w każdym gatunku. Specjalizuje się w używaniu ręcznych narzędzi, takich jak noże snycerskie.

Każdy przedmiot wykonuje ręcznie. W zależności od motywu i rodzaju drewna, praca nad każdym może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Przy pracy używa zarówno ogólnie dostępnych narzędzi, jak i wykonanych na specjalnie zamówienie noży.

Dzieła Bartłomieja Kaczmarka, rękodzielnika z Kielc, który rzeźbi w drewnie, to wynik żmudnej, ale jakże satysfakcjonującej pracy rąk i noża.

A dlaczego akurat łyżki?

– Uważam, że łyżka jest najbardziej podstawowym przedmiotem w życiu człowieka. To pierwsza rzecz, której uczymy się używać. Kiedy otwieramy szufladę i wyciągamy łyżkę, każdy wybiera swoją ulubioną. Nie nóż, nie widelec, ale właśnie łyżkę. Wszyscy, których pytałem, nie mogą się bez nich obyć. I tak naprawdę nie znam osoby, która nie lubi łyżek – wyjaśnia Bartek.

Każda ma inną wielkość i wzór. Nie ma dwóch identycznych. Jedna łyżka jest z głową łosia, na innej przysiadła jaskółka, a po kolejnej wije się bujna winorośl. Bez wątpienia, do tego artysty inspiracja przychodzi prosto z natury.

– Całe piękno w przyrodzie tkwi w tym, że nie jest ona symetryczna i powtarzalna. Każdy jej fragment jest niezwykły na swój sposób, nawet pojedyncze źdźbła trawy różnią się od siebie. Dlatego ja również nie powielam swoich motywów i zawsze staram się stworzyć coś zupełnie nowego. A w naturze jest nieskończenie wiele inspiracji. Dla przykładu, tę samą pszczołę można wyrzeźbić na tysiące różnych sposobów – mówi Bartek.

Prace, które wykonuje, znalazły uznanie w Polsce jak i na świecie.

Produkt dodany do ulubionych