Obrazy malowane ręcznie na płótnie sztuka do kupienia

Obrazy na płótnie ręcznie malowane


Czym jest obraz na płótnie?

Obraz to dzieło plastyczne wykonane za pomocą farb, tuszu, czy pasteli. W malarstwie istnieje szeroki wybór podobrazi, a jednym z najpopularniejszych jest płótno. Obraz na płótnie to dzieło wykonane najczęściej za pomocą farb olejnych lub akrylowych. Polega to na pokrywaniu wcześniej odpowiednio przygotowanego płótna farbami. W zależności od wybranej techniki przygotowanie płótna pod obraz może nieco różnić się od siebie. Gruntowanie obrazu przed malowaniem, czyli nakładanie odpowiednich substancji, które mają na celu uszczelnienie struktury płótna, nadanie sprężystości, zmniejszenie wchłaniania farby i zwiększenie przyczepności. Najczęstsze płótna to lniane i bawełniane. Len jest najlepszym i najbardziej cenionym płótnem, dostępny w wielu gramaturach, wysoce trwały, przyczepny i dobrze znosi ciężki i grube aplikacje farby, jednak jest dość drogi. Dobrym i powszechnym rozwiązaniem jest zatem płótno z bawełny, im grubszej, tym lepiej. W sklepach plastycznych można często spotkać się z już zagruntowanym podobraziem, gotowym do malowania.

Jaka jest historia malowania na płótnie?

Podobrazia płócienne zaczęto używać już w XV wieku, jednak zaczęło dominować dopiero pod koniec XVII wieku. Na początku używane było najczęściej do techniki olejnej, a obecnie jest często stosowane również akrylowej. Najczęstsze materiały z jakich było robione to: len, konopia, juta, bawełna, jedwab, a obecnie istnieją również płótna syntetyczne. Tego typu podobrazie najczęściej jest napinane na krosno malarskie. W zależności od czasów były różne sposoby naciągania płótna na krosna. Na początku najczęściej sznurowano na odwrocie, później przy pomocy kołków i gwoździ, a obecnie zszywkami wbijanymi przy pomocy odpowiedniego narzędzia. Proces jaki płótno musi przejść by móc być podobraziem jest dość długi. Najpierw musi być dekatyzowane, czyli poddawane działaniu gorącej (ok. 60 °C) wody, pary wodnej i zimnej wody, co ma doprowadzić do wykurczenia się włókien w kontrolowanych warunkach i stabilizacji ich wymiarów. Następnie jest prasowane, usuwane są wszelkie węzły i nierówności, później nasączane jest roztworem kleju, najczęściej skórnego lub kostnego, by wzmocnić płótno oraz izolować warstwę malarską od wpływów zewnętrznych. Dalej płótno jest gruntowane, czyli pokrywane różnymi farbami i masami podkładowymi, najczęściej na bazie kredy, gipsu i kleju. Obecnie występują również emulsyjne grunty syntetyczne. Niekiedy płótno było naklejane na podkład kartonowy lub drewniany.

Wszystko o płóciennych podobraziach.

Płócienne podobrazia swoją dużą popularność zawdzięczają, dzięki lekkości, nawet przy dużych formatach oraz elastyczności. Aktualnie to zdecydowanie najpopularniejsze podobrazie w malarstwie. Są łatwo dostępne oraz bez problemu można samemu przygotować takie płótno. Niestety należy liczyć się z ich wrażliwością na zmiany wilgoci, na uszkodzenia mechaniczne i termiczne, dlatego należy przechowywać je w pomieszczeniach o niewysokim stopniu wilgoci i nie narażać na ekstremalne warunki termiczne.

Dlaczego warto kupić od nas obraz na płótnie?

Zachęcamy do zapoznania się z różnorodnymi dziełami, polskich jak i zagranicznych artystów, które mogą stanowić wspaniałą dekorację, niebanalny pomysł na prezent czy dobrą inwestycję. Mamy szeroki wachlarz obrazów na płótnie, wykonanych różnymi technikami, w rozmaitych stylach, kolorach, formatach o zróżnicowanej tematyce. Można u nas znaleźć dobrej jakości prace tworzone z pasją i sercem.

W naszej ofercie są obrazy, które przeszły długi, staranny proces tworzenia i zasługują na uznanie. Stawiamy na oryginalność i nieszablonowość. U nas każdy może wybrać coś dla siebie.

Produkt dodany do ulubionych