Obrazy akwarelowe

Obrazy akwarelowe


Czym jest obraz akwarelowy?

Obraz to dzieło plastyczne wykonane za pomocą farb, tuszu, czy pasteli, na desce, płótnie lub papierze. To praca wykonana techniką akwarelową. Polega na malowaniu wodną farbą na chłonnym podobraziu, najczęściej na celulozowym lub bawełnianym papierze. Rozcieńczony pigment nie pokrywa całkowicie podobrazia, jest półprzezroczysty. Na efekt wpływa barwa i faktura samego papieru. Najczęściej to prace o tematyce pejzażu lub martwej natury.

Na czym polega technika akwarelowa?

To technika malarska, w której używa się farb akwarelowych, czyli wodnych. Jako podobrazie najczęściej jest wykorzystywany papier, zazwyczaj ze specjalną fakturą. Malowanie polega na nakładaniu cienkich, półtransparentnych warstw farby rozcieńczonej z wodą. To jedna z trudniejszych technik, wymaga ogromnej precyzji i dokładności, bardzo szybko wysycha i utrudnia nanoszenie poprawek. Nie można usunąć namalowanego fragmentu pracy, a jedynie delikatnie przykryć kolejną warstwą pigmentu lub wymycie papieru. Farby te są stworzone z pigmentu i wodorozpuszczalnego kleju, który utrzymuje konsystencję, a po zetknięciu z wodą rozpuszcza się i umożliwia pobranie rozcieńczonego pigmentu na pędzel. Warstwa farby ma niskie krycie i należy stopniowo dokładać pigment do uzyskania odpowiedniego efektu. Kolorystyka w tej technice jest delikatna i w pastelowych kolorach. Nie używa się białej farby, ponieważ nie byłaby ona w stanie pokryć zamalowanej warstwy, by uzyskać jasne miejsca należy nałożyć małą ilość pigmentów na podobrazie, by uwidocznić jasny kolor papieru.

Jaka jest historia akwareli?

Historia akwareli sięga, aż do epoki Paleolitu, gdzie mieszanka naturalnych pigmentów służyła do malowania ścian w jaskiniach. Popularność tej techniki związana jest ze sztuką chińską, gdzie rozwijała się od IV w. p. n. e. Nowożytność zapoczątkowała nowy etap dla malarstwa tego typu. Uważano, że w technice tej chodzi o wyrażanie emocji i stanu ducha. Duże znaczenie dla akwareli miał Albrecht Dürer, który wykonywał wspaniałe prace przyrodnicze. Docenił lekkość i przezroczystość tych farb, tworzył bardzo precyzyjne i realistyczne dzieła. Od tamtego czasu technika ta wiedzie prym w wykonywaniu prac o tematyce pejzaży. Akwarelami malowano szybkie otaczającej rzeczywistości. Wraz z rozwojem techniki wzrosła popularność tego rodzaju malarstwa, dzięki większej dostępności pigmentów. Lekkość, swoboda oraz eteryczność została doceniona zwłaszcza przez impresjonistów. Pod koniec XIX wieku akwarela została zauważona przez wielu artystów europejskich jak i z Ameryki.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?

Zachęcamy do zapoznania się z różnorodnymi dziełami, polskich jak i zagranicznych artystów, które mogą stanowić wspaniałą dekorację, niebanalny pomysł na prezent czy dobrą inwestycję. Mamy szeroki wachlarz obrazów akwarelowych, ale nie tylko. Można u nas znaleźć dobrej jakości prace o różnorodnej tematyce i kolorystyce, tworzone z pasją i sercem. W naszej ofercie można znaleźć staranne i precyzyjne dzieła. Stawiamy na oryginalność i nieszablonowość. U nas każdy może wybrać coś dla siebie.

Produkt dodany do ulubionych