Obrazy olejne

Obrazy olejne


Obraz olejny.

Co to jest obraz olejny?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest sam obraz. Jak pewnie większość z nas wie, to dzieło plastyczne wykonane za pomocą farb, tuszu, czy pasteli, na desce, płótnie lub papierze.

Czym zatem jest obraz olejny?

To obraz wykonany za pomocą farb olejnych, najczęściej na płótnie. Technika ta polega na pokrywaniu wcześniej odpowiednio przygotowanego płótna, gładkiej deski lub innego podobrazia farbami olejnymi. Te składają się z oleju (lnianego lub rzadziej, np. konopnego, makowego) i odpowiednich pigmentów. Malarstwo olejne ma dużą swobodę w wyborze i mieszaniu barw, można uzyskać efekt matu lub połysku. Nietrudno stworzyć również efekt półprzezroczystość, przenikanie barw czy faktury. Jest dość łatwą techniką, ale dopiero po opanowaniu pewnych podstaw. Nie jest odpowiednia dla początkujących. Farby olejne bardzo długo schną i mogą mieć duży stopień krycia, co umożliwia wielokrotne nakładanie kolejnych warstw farby na obraz by go zmieniać, jednak proces tworzenia może przez to przeciągać się do wielu tygodni czy nawet miesięcy. Atutem obrazów olejnych jest ich trwałość.

Jaka jest historia farb olejnych?

Receptura produkowania farb przez ponad 300 lat nie ulegała zmianom, aż do początku XX wieku. Wprowadzono wtedy pakowanie substancji w tubki ołowiano-cynowe(a następnie aluminiowe), co ułatwiło przenoszenie farb w plener. To udogodnienie miało znaczący wpływ na rozwój impresjonizmu. Co do dalszego rozwoju farb olejnych, to w celu zmniejszenia ich ceny, do lat 50 XX wieku, zastąpiono większość pigmentów naturalnych syntetycznymi. Pod koniec XX wieku powstały farby olejne wodorozcieńczalne.

Wszystko o technice malarstwa olejnego.

Farby olejne użyte samodzielnie mają tendencję do złego starzenia się, dlatego zaleca się stosowanie medium do ich konserwacji. Pracę powinno zacząć się od kolorów bardziej rozcieńczonych naftą czy terpentyną, a następnie przejść do warstw bardziej skoncentrowanych. Oleje mają bardzo szeroką gamę kolorystyczną, jednak należy odpowiednio je ze sobą dobierać, ponieważ nie wszystkie są ze sobą zgodne. Po krótkim okresie suszenia należy nałożyć na ostatnią warstwę werniks, który chroni przed kurzem, zarysowaniem i nadaje połysk. Całkowite schnięcie warstw może trwać kilka miesięcy. Farby olejne cechuje duża uniwersalność, można regulować poziom przezroczystości poprzez rozcieńczanie ich rozpuszczalnikiem. Wolny czas suszenia pozwala na poprawianie pracy, a kolory nie zmieniają się po wyschnięciu. Istnieją dwie podstawowe techniki malarstwa olejnego oraz eksperymentalne. Przede wszystkim wyróżniamy klasyczną, warstwową, laserunkową, która została zastosowana już w XV wieku. Polega na nałożeniu cienkiej podmalówki, a następnie kilka lub kilkanaście warstw półkryjących farb olejnych. Pozwala to uzyskać niesamowitą głębię kolorów. Drugą znaną techniką jest alla prima, która została zapoczątkowana nieco później, bo w XVIII wieku. To położenie jednej, czasami bardzo grubej warstwy kryjących farb olejnych i modelowanie jej ruchem twardego pędzla lub szpachli, mieszanej często dopiero na obrazie. W XIX i XX wieku różnorodność stylów i kierunków pozwoliła na zapoczątkowanie eksperymentalnych technik z użyciem różnych narzędzi i materiałów.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?

Zachęcamy do zapoznania się z różnorodnymi dziełami, polskich jak i zagranicznych artystów, które mogą stanowić wspaniałą dekorację, niebanalny pomysł na prezent czy dobrą inwestycję. Mamy szeroki wachlarz obrazów olejnych, ale nie tylko. Można u nas znaleźć dobrej jakości prace o różnorodnej tematyce i kolorystyce, tworzone z pasją i sercem. W naszej ofercie można znaleźć obrazy, które przeszły długi, staranny proces tworzenia i zasługują na uznanie. Stawiamy na oryginalność i nieszablonowość. U nas każdy może wybrać coś dla siebie.

Produkt dodany do ulubionych