Czym jest moda zrównoważona?

Moda zrównoważona


Czym jest moda zrównoważona?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest moda. To dość trudne do zdefiniowania pojęcie. To dominujący styl w danym miejscu, dotyczący wielu aspektów życia. Zmienia się w zależności od czasów, społeczeństwa oraz zmian między różnymi pokoleniami i sposobami myślenia. Moda odzwierciedla czasy, w których żyje, normalizuje pewne aspekty i daje nam to, czego w danym momencie nam trzeba. 

Moda zrównoważona to nic innego jak moda ekologiczna, świadoma, która zauważa problemy XXI wieku i reaguje. Ma na celu ograniczenie lub całkowitą eliminację negatywnego wpływu na naszą planetę i jej mieszkańców. Moda zrównoważona jest przeciwna wyzyskom, współczesnemu niewolnictwu, pracy dzieci i łamaniu praw człowieka. Zmniejsza zużycie surowców, barwników i szkodliwych chemikaliów, by ograniczyć zanieczyszczenia i odpady, np. tekstylne lub z opakowań. Materiały syntetyczne są zastępowane naturalnymi, takimi jak : bawełna czy len, które są biodegradowalne.

Jaka może być moda zrównoważona?

Moda zrównoważona nie musi wiązać się ze znacznie odmiennym wyglądem. Wyróżnia się jedynie sposobem produkcji i transportu. Często jednak, dzięki stawianiu na rzemieślniczą zrównoważoną produkcję, jakość rzeczy wzrasta. W modzie zrównoważonej nie liczy się już ilość, a poziom. Powstają kolekcje z niesprzedanych ubrań, z materiałów wykonanych ze śmieci, np. wyłowionych z oceanu. Materiały syntetyczne zostają zastępowane naturalnymi, takimi jak: len, bawełna, bambus. Powstają również wegańskie skóry z odpadów jabłek, włókien ananasa czy pulpy kukurydzianej.

Jaka jest historia mody zrównoważonej?

Z początku moda kojarzyła się jedynie z czymś miłym, jednak z czasem świadomość konsumencka wzrosła i zapoczątkowała szereg zmian. W 1991 roku zauważono problemy etyczne przy produkcji ubrań, jakimi były, np. niskie płace i niebezpieczne warunki pracy w fabrykach w Indonezji. Nieco później powstała Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu, by zachęcić do zrównoważonej i uczciwej globalnej gospodarki. W 2007 zwrócono uwagę na aspekt ekologiczny i UE przyjęła rozporządzenie poprawiające ochronę zdrowia i środowiska przed substancjami chemicznymi. Dzięki coraz większej wiedzy społeczeństwa o wpływie szybkiej mody na środowisko czołowe marki i cenieni projektanci angażują się w modę zrównoważoną. Dodatkowo rosnąca technologia umożliwia nam ekologiczną produkcję i otwiera dotąd nieznane ścieżki.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?

W Naszej ofercie można znaleźć lniane ubrania Agi Jensen, jedwabne kimono od Anya Maj, bambusowe bluzki od Bee&Donkey i wiele innych. Stawiamy na ekologiczną sprzedaż i dystrybucję oraz w dużej mierze współpracujemy z lokalnymi markami, by zmniejszyć ślad węglowy. Zamiast sezonowych trendów w duchu szybkiej mody promujemy odpowiedzialną konsumpcję wybierając produkty o wysokiej jakości i funkcjonalności.

Produkt dodany do ulubionych