Len to naturalne włókno łykowe otrzymywane z rośliny o tej samej nazwie.. Powstaje z łodygi wyciągniętej razem z korzeniem, aby jak najlepiej zachować jej naturalną długość. Oddziela się nasiona od łodygi, a następnie moczy się je w wodzie, żeby oddzielić sklejone włókna.
Len jest tkaniną prostą w pielęgnacji. Wystarczy tylko poznać ten materiał bliżej.
Jest bardzo wdzięcznym materiałem, latem przyjemnie chłodzi, zimą otula i pomaga w utrzymaniu ciepła. Lista jego magicznych właściwości wydaje się nie mieć końca – jest naturalny i przyjazny dla naszej skóry, antyalergiczny, trwały i biodegradowalny, a jego wytwarzanie przebiega w zrównoważonym ekologicznie procesie. Ponadto nie elektryzuje się, jest antybakteryjny i przewiewny. Korzyści jest wiele.
Pranie lnu – temperatura, detergenty, cykl prania – jak je dobrać, by ubranie służyło przez lata?
Zanim pierwszy raz użyjesz lnianej odzieży, pościeli czy innego przedmiotu z tej tkaniny, powinieneś ją wyprać. Możesz śmiało użyć do tego pralki pod warunkiem, że zastosujesz delikatne środki piorące i temperaturę 30°C. Pierz len bez innych tkanin i nie łącz białych tkanin z kolorowymi. Jeśli wkładasz do pralki produkty pościelowe, odwróć je na lewą stronę i zapnij guziki.
Jak prać len z wiskozą i innymi domieszkami? Najbardziej trafną informację o tym znajdziesz na metce. Jednak robiąc drugie i kolejne pranie – ręczne bądź w pralce – pamiętaj, by tekstylia nie były zbyt mocno ściśnięte. Ciasne umieszczenie w bębnie lub wykręcanie, mocne tarcie i wyżymanie to najkrótsza droga do uzyskania niechcianych trwałych odkształceń. Wirowanie ogranicz do minimum (400 obr./min.) lub zupełnie z niego zrezygnuj – mechaniczne wirowanie na wysokich obrotach może spowodować nieodwracalne uszkodzenia i zagniecenia. Nie stosuj silnych detergentów ani rozjaśniaczy i pod żadnym pozorem nie używaj wybielacza. Użyj delikatnych proszków, które nie osłabią i nie odbarwią tkaniny.