Jak dbać o swoje ubrania z tkanin naturalnych, żeby zachowały dłużej swoją jakość ? - Concept Store odprojektanta.com

Jak dbać o swoje ubrania z tkanin naturalnych, żeby zachowały dłużej swoją jakość ?

Wełna i jedwab to materiały pochodzenia zwierzęcego.

Jedwab pozyskuje się z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego. Kokony zanurza się w gorącej wodzie, znajduje koniec każdej nici jedwabnej, a następnie zawija się na szpulkę. Z jednego kokonu można otrzymać około 1,6 km cienkiej nici.

Jak dbać o jedwabne ubrania ?

W naszej ofercie znajdziecie także sukienkę w 100% z jedwabiu od marki T.Attiere 

Jednym z najczęstszych pytań jakie od Was dostajemy dotyczy tego, jak prać jedwabne produkty. Aby ułatwić Wam tą czynność przygotowaliśmy instrukcję prania tego wyjątkowego materiału.

W przypadku jedwabiu zalecane jest pranie chemiczne. Jeżeli jednak nie macie możliwości skorzystania z tej usługi, możecie wyprać ją samodzielnie, jednak należy pamiętać o tym że w grę wchodzi tylko pranie ręczne w wodzie o temperaturze max 30 stopni.

  1. Do miski nalewamy odpowiednią ilość chłodnej wody i dodajemy delikatny środek do pielęgnacji jedwabiu.
  2. W wodzie umieszczamy dany produkt, który chcemy wyprać i bardzo delikatnie namaczamy i ugniatamy. Bardzo ważne jest aby nie pocierać materiał, ponieważ możemy uszkodzić tkaninę!
  3. W przypadku większych zabrudzeń pozostawiamy produkt na 15-20 min w roztworze, jeżeli plama jest dalej widoczna możemy wylać na nią użyty wcześniej środk i delikatnie wmasować go palcami.
  4. Wymieniamy wodę na czystą już bez detergentu i płuczemy aby się go pozbyć. 
  5. Następnie wypłukany produkt najlepiej rozłożyć na ręczniku i zwijać delikatnie w rulon. Należy pamiętać aby jedwabnych rzeczy nie wykręcać!

Wełna pozyskiwana jest z sierści owiec i jagniąt. Można ją także pozyskać z innych zwierząt: lam, kóz, królików, alpak czy wielbłądów.

Jak prać wełniane swetry ? 

Nie jest to oczywiste, dlatego mamy dla Was kilka rad, po których zastosowaniu będziecie mogli cieszyć się swoimi wełnianymi rzeczami na długo.

  1. Postaraj się aby woda nie była ani ciepła ani zimna. Pamiętaj także że wełna nie lubi zmian temperatur, więc pierz i płucz w podobnej temperaturze.
  2. Wełna nie lubi tarcia i mocnych detergentów ponieważ mogą one spowodować sfilcowanie się tkaniny. Najlepiej postawić na naturalne środki piorące.
  3. Po wypłukaniu, aby pozbyć się nadmiaru wody najlepiej zachować ostrożność tak jak w przypadku jedwabiu. Należy więc rozłożyć np. sweter na ręczniku i delikatnie zwinąć w rulon.
  4.  Pamiętaj też że pralka to nie wróg. Obecnie warto zaufać swojej pralce i programowi do prania wełny. Możesz być wtedy spokojny o temperaturę wody oraz delikatne obchodzenie się z materiałem.

! UWAGA !

 Pamiętaj także żeby suszyć wełniane rzeczy na płasko. Zapobiegnie to rozciąganiu się materiału.

Bawełna jest jednym z najpopularniejszych włókien naturalnych. Jest to nie tylko tkanina, ale także nazwa rośliny, z której materiał jest wytwarzany. Powstaje on z włókien, które otaczają nasiona owocu rośliny.

Bawełniane rzeczy można prać zarówno w pralce jak i ręcznie. 

W naszej ofercie znajdziecie także wiele bawełnianych modeli.

Jednym z nich jest biały koronkowy komplet.

Pamiętaj aby zawsze segregować pranie kolorystycznie i zwracaj uwagę na zalecaną temperaturę prania oraz na wskazówki dotyczące suszenia i prasowania. Wszystkie informacje znajdziesz na metce.

Przy białej tkaninie możesz sobie pozwolić  na pranie  w 90 stopniach. Tkanina ta jest odporna na gotowanie. Można ją stosować w przypadku ręczników czy pościeli. Na ubraniach przy których widnieje napis 100 % BAWEŁNA  warto traktować nieco delikatniej. Najlepiej nastawić pralkę na 40-60 stopni.

Aby zachować kolor w kolorowych rzeczach najlepiej prać je w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni. Pamiętaj że zimna woda pozwoli zachować kolor, więc zaleca się prać ubrania w temperaturze niższej niż 40 stopniach.

Jeżeli na bawełnianych ubraniach pojawi się plama lepiej będzie je wyprać dwukrotnie w niższej temperaturze.

Wiskoza nie jest materiałem naturalnym. Jest to włókno celulozowe, czyli włókno chemiczne, ale pozyskiwane z roślin. Powstaje ona z chemicznej obróbki celulozy pozyskiwanej z różnych rodzajów drzew, najczęściej iglastych. Dlatego wiskozę zalicza się do włókien pochodzenia roślinnego takich jak len, bawełna, jedwab, ale także do chemicznych, które dzielimy na sztuczne (poliester, poliamid) oraz syntetyczne

W naszej ofercie znajdziecie modele z wiskozy.

Najlepiej prać je ręcznie w niskiej temperaturze. W wyższej temperaturze, włókna wiskozowe mogą się skurczyć. Musisz pamiętać żeby nie suszyć w suszarce i nie czyścić chemicznie. Najlepiej zacznij od sprawdzenia informacji na metce. Zalecenia dotyczące pielęgnacji i konserwacji mogą się różnić w zależności od rodzaju włókien. Jeżeli obawiasz się, że tkanina ulegnie skurczeniu lub zacznie oddawać kolor, przed pierwszym praniem namocz ją w lodowatej wodzie. Zanim włożysz ubranie do pralki, przewróć je na lewą stronę.

Pranie wiskozy wymaga zastosowania łagodnych środków piorących. 

W naszej ofercie znajdziecie także garnitury od Filip Lebelt.

Należy je czyścić chemicznie, czyli inaczej czyścić na sucho. Jeżeli chcemy, aby nasz garnitur służył nam długi czas, najlepiej będzie oddać je w ręce specjalistów, którzy zajmą się tym profesjonalnie. 

A jak dbać na co dzień ?

Po całym dniu najlepiej będzie jeśli oczyścisz go z kurzu i drobnych zabrudzeń. Najlepiej nada się do tego szczotka z naturalnego włosia. By pozbyć się zapachów oraz zagnieceń można też odświeżyć go za pomocą steamera. 

Len to naturalne włókno łykowe otrzymywane z rośliny o tej samej nazwie.. Powstaje z łodygi wyciągniętej razem z korzeniem, aby jak najlepiej zachować jej naturalną długość. Oddziela się nasiona od łodygi, a następnie moczy się je w wodzie, żeby oddzielić sklejone włókna.

Len jest tkaniną prostą w pielęgnacji. Wystarczy tylko poznać ten materiał bliżej.

Jest bardzo wdzięcznym materiałem, latem przyjemnie chłodzi, zimą otula i pomaga w utrzymaniu ciepła. Lista jego magicznych właściwości wydaje się nie mieć końca – jest naturalny i przyjazny dla naszej skóry, antyalergiczny, trwały i biodegradowalny, a jego wytwarzanie przebiega w zrównoważonym ekologicznie procesie. Ponadto nie elektryzuje się, jest antybakteryjny i przewiewny. Korzyści jest wiele. 

Pranie lnu – temperatura, detergenty, cykl prania – jak je dobrać, by ubranie służyło przez lata? 

 Zanim pierwszy raz użyjesz lnianej odzieży, pościeli czy innego przedmiotu z tej tkaniny, powinieneś ją wyprać. Możesz śmiało użyć do tego pralki pod warunkiem, że zastosujesz delikatne środki piorące i temperaturę 30°C. Pierz len bez innych tkanin i nie łącz białych tkanin z kolorowymi. Jeśli wkładasz do pralki produkty pościelowe, odwróć je na lewą stronę i zapnij guziki. 

Jak prać len z wiskozą i innymi domieszkami? Najbardziej trafną informację o tym znajdziesz na metce. Jednak robiąc drugie i kolejne pranie – ręczne bądź w pralce – pamiętaj, by tekstylia nie były zbyt mocno ściśnięte. Ciasne umieszczenie w bębnie lub wykręcanie, mocne tarcie i wyżymanie to najkrótsza droga do uzyskania niechcianych trwałych odkształceń. Wirowanie ogranicz do minimum (400 obr./min.) lub zupełnie z niego zrezygnuj – mechaniczne wirowanie na wysokich obrotach może spowodować nieodwracalne uszkodzenia i zagniecenia. Nie stosuj silnych detergentów ani rozjaśniaczy i pod żadnym pozorem nie używaj wybielacza. Użyj delikatnych proszków, które nie osłabią i nie odbarwią tkaniny. 

 

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych